
Презентували монографію за результатами проєкту
У вівторок, 29 квітня 2025 року, відбулося засідання семінару Міждисциплінарного наукового центру прикладних досліджень. Головною темою семінару стала презентація монографічного дослідження Наталі Пасічник, Рената Ріжняка та Катерини Акбаш «Гендерні виміри України: адаптація гендерних індексів на субнаціональний рівень» за проектом ERASMUS-JMO-2021-MODULE «Subnational gender equality: balance of EU values and Ukrainian realities».
Спікери семінару охарактеризували найважливіші частини монографічного дослідження. Перший розділ роботи присвячений історії формування та розвитку складних гендерних індексів, зокрема їх модифікацій від індексу людського розвитку та аналізу Глобального індексу гендерного розриву. В ньому розкрито основні методологічні засади побудови цих індексів, зокрема їх пристосування до різних соціокультурних умов. У другому розділі особливу увагу приділено аналізу впливу національних та міжнародних гендерних проектів на подолання гендерної нерівності в Україні. Систематизовано досвід застосування проектів, аналізовано динаміку складних гендерних індексів та здійснено прогнозні розрахунки для України. Третій розділ присвячено адаптації гендерних індексів до регіональних реалій України, зокрема розробці Регіонального індексу гендерного розвитку, Регіонального індексу гендерної нерівності та Регіонального індексу гендерного розриву. У ньому представлено методологічні підходи до формування цих показників з урахуванням специфіки українських регіонів та аналізу їх соціально-економічних характеристик.
Наукова дискусія між учасниками семінару розгорнулася з кількох напрямків. По-перше, присутніх турбувала стійкість результатів монографічного дослідження за умов появи можливості використання розширеної бази показників. По-друге, колеги відзначили можливості продовження досліджень у контексті розкриття проблематики з точки зору соціальної історії. Крім цього, були обговорені питання щодо методології проведення адаптаційних процедур складних гендерних індексів.
Загалом, монографія мала на меті обґрунтувати важливість складних гендерних індексів як інструменту для оцінки рівня гендерної рівності та формування ефективних управлінських рішень. Результати цього дослідження можуть бути використані для розробки політики, спрямованої на зменшення гендерних диспропорцій, як на національному, так і на регіональному рівнях. Присутні висловили впевненість, що монографія стане у нагоді науковцям, експертам у сфері соціальної політики, а також представникам державних органів влади та неурядових організацій, які працюють над вирішенням питань гендерної рівності.
Факт жвавого обговорення проблеми учасниками семінару – фахівцями з філософії, математики, історії, фізики, біології, статистики, цифрових технологій, інформатики, музики та педагогіки – свідчить про розуміння важливості подолання гендерних диспаритетів, що не лише сприяє соціальній справедливості, але й стимулює економічний розвиток, розширює можливості для людини та суспільства в цілому. Вимірювання рівня гендерної нерівності та оцінка динаміки за допомогою складних гендерних індексів стали важливими елементами аналітичної практики в рамках сучасних досліджень.
На завершення семінару учасники констатували, що безперечна наукова новизна дослідження полягає у поглибленні методологічних основ та обґрунтуванні пропозицій щодо регіональних форматів застосування гендерних індексів.
Презентації спікерів можна подивитися тут:
Примірники монографії вже наявні в університетській бібліотеці, а її текст можна знайти в інституційному репозитарії нашого університету: https://dspace.cusu.edu.ua/bitstreams/4425f66e-a09b-4a73-8355-035cef1ae204/download